פאות לחולי אלופציה

אלופציה אראטה היא מחלה שאינה משפיעה על האדם באופן פיזי מעבר לנשירת השיער, אם כי היא יכולה לגרום בעקיפין למטרדים ואף בעיות רפואיות שונות עקב המחסור בשיער. לדוגמה, היעדר שערות האף (אצל אלו שלוקים בהתקרחות מוחלטת) יכול להגדיל מאוד את רגישות הגוף לזיהומים שונים, זאת כיוון שלשערות האף תפקיד חשוב בסינון וניקוי האוויר הנשאף לריאות. היעדר שיער הגבות יכול לגרום למטרד של כניסת זיעה לעיניים כיוון שלשיער הגבות תפקיד חשוב במניעה וצמצום התנקזות זיעה לעיניים. היעדר שיערות הריסים יכול לגרום ליובש בעיניים כיוון שהריסים עוזרים לשמור על לחות העיניים. היעדר שיער הראש יכול לגרום לחוסר נוחות במזג אוויר קר כיוון שכארבעים אחוזים מהחום שהגוף מאבד במזג אוויר קר, נפלטים מהראש. לחלופין, במזג אוויר שמשי, היעדר שיערות הראש מפחית מאוד את ההגנה הטבעית שמעניק השיער מפני קרינת השמש ושיזוף יתר.

כיום יש מספר דרכים לטיפול במחלה,[3] אך אין למחלה ריפוי ידוע. מחקרים חדשים מצאו כי ניתן לטפל במחלה בתרופות ממשפחת מעכבי JAK.[4] טיפולים אלו מעוררים תקווה רבה בקרב חוקרי המחלה ובקרב החולים. עם זאת, גם תרופות אלה מטפלות רק בסימפטומים ולא מרפאות את המחלה. הנשירה תחזור לאחר הפסקת הטיפול.

אחרי הדבקת T3

מה ניתן לעשות כדי להילחם באלופציה?

אלופציה

המילה הרפואית לאובדן שיער היא אלופציה .  אלופציה היא מונח כללי, ולמרות שימוש לא נכון במילה על ידי כלי תקשורת רבים, אינה אבחנה ספציפית כשלעצמה. ישנם המון גורמים לאובדן שיער וזה יכול להופיע בכל מקום בגוף בו השיער צומח. סוגים מסוימים של התקרחות הם ארעיים וניתנים לטיפול פוטנציאלי, בעוד שאחרים הם קבועים.

רופאי עור לרוב מקבצים נשירת שיער לקטגוריות של צלקות לעומת אלופציה לא צלקתית.

עם התקרחות בצלקות צלקת , יחידת השיער (הנקראת זקיק השיער ) נהרסת ואינה יכולה עוד לייצר שיער. בהתחשב בכך שמספר זקיקי השיער בגוף נקבע ומתקבע בלידתו, ברגע שזקיק השיער נהרס, הוא נעלם לנצח ולא יוחלף. לכן התקרחות הצטלקות היא קבועה, אלא אם כן מושתלים שערות חדשות באזור. כמה גורמים להתקרחות בצלקות כוללות טראומה (כוויות, כימיקלים, מסרקים חמים, פציעה), מתיחה מוגזמת וממושכת (תסרוקות הדוקות, צמות), ומגוון הפרעות עור דלקתיות (זאבת, ליזן פלאנוס, folliculitis decalvans, et al)

עם התקרחות שאינה צלקתית, זקיק השערה בדרך כלל נשאר על כנו, עם זאת פיר השיער אינו מיוצר, לא מיוצר כראוי, או שהזקיק עצמו ממוזער. בעזרת אלופציה מסוג זה, צמיחה מחודשת של שיער אפשרית באופן תיאורטי, אם כי לעיתים לא ניתן להשיג זאת. מספר גורמים לאובדן שיער מסוג זה כוללים התקרחות אנדרוגנית (נשירת שיער של דפוס זכר ונקבה), אזור התקרחות, השפעת טלוגן, אלופציה הנגרמת על ידי כימותרפיה, מחלת בלוטת התריס ועוד.

חולים מטפלים באופן קבוע בפני רופאי עור המודאגים מאובדן שיער, בעיקר בקרקפת. נשירת שיער באזור זה עשויה להיות לא בולטת רק לחולים, אך כאשר היא משמעותית, יכולה להיות גם ברורה לאחרים. נשירת שיער בקרקפת לא צפויה ובעיקר בלתי מוסברת עלולה לגרום לחרדה, מבוכה ואפילו דיכאון אצל הסובלים מכך. אלופציה של שיער הקרקפת יכולה להיות מלחיצה במיוחד עבור נשים. ולמרות שרוב רופאי העור מבינים את הדאגות הללו, שיפור המצב הוא לרוב אחד הדברים המאתגרים ביותר איתם אנו מתמודדים כמומחים.

סוגים נפוצים של אלופציה

אלופציה אנדרוגנית: אלופציה שאינה צלקתית היא הסוג הנפוץ ביותר של נשירת שיער ללא ספק והגורם שכמעט כולם מכירים. זה נקרא גם התקרחות דפוסית גברית ונגרם על ידי הורמוני אנדרוגן הפועלים על זקיק השיער, ומכווצים אותו יותר ויותר לאורך זמן. פיר השיער הופך להיות דק יותר וקטן יותר עם הזמן עד שהשיער המיוצר כל כך עדין שקשה לראות אותו. אובדן כרוך בתחילה בכתר ובאזורים הזמניים, שיכולים להתקדם לערב את מרבית הקרקפת עד שנשארו רק הצדדים ושיער הקרקפת האחורי. בנוסף, לא ידוע על אנשים רבים, סוג זה של נשירת שיער נראה גם אצל נשים, ונקרא התקרחות נשית.. הסיבה הבסיסית ושינויי זקיקי השיער זהים לגירסה הגברית. עם זאת, כמות נשירת השיער וההצגה היא לרוב פחות דרמטית מאשר אצל גברים.

Alopecia Areata: זוהי סיבה נפוצה מאוד לאובדן שיער, אולם מרבית האנשים מעולם לא שמעו על כך. Alopecia areata (AA) הוא אובדן שיער שאינו הצטלקות והוא תוצאה של תגובה לא תקינה של מערכת החיסון, שם היא תוקפת את זקיקי השיער וגורמת להם לכבות את ייצור השיער. הסיבה שמערכת החיסון עושה זאת נותרה לא ידועה, אולם אנשים המושפעים סובלים לפעמים ממצבים אוטואימוניים אחרים, כמו ויטיליגו, זאבת , הפרעות בבלוטת התריס, בין היתר. ב- AA המיקום והכמות של נשירת שיער משתנים מאוד. המצגת הנפוצה ביותר היא כתמים עגולים של נשירת שיער בקרקפת, עם זאת היא יכולה להיות כרוכה בכל מקום בגוף – גבות, ריסים, אזור הזקן, תא המטען, הזרועות, הרגליים ואפילו המפשעה.  המדבקות עשויות להיות יחידות וקטנות למדי, או יכולות להיות מרובות וכרוכות בשטחים גדולים. תת הסוגים של AA כוללים את Alopecia Totalis בו כל שיער הקרקפת הולך לאיבוד, ו Alopecia Universalis בו כל השיער אבוד מכל מקום בגוף!

אחרי הדבקת T3
אחרי הדבקת T3

השפעת טלוגן: זהו סוג נוסף של אובדן שיער שאינו הצטלקות ומשפיע בעיקר על הקרקפת. בממוצע מחזור צמיחת השיער בקרקפת שלנו הוא כשלוש שנים, כאשר כל שערה בשלבים שונים של מחזור זה, כך שכאשר נשירה שיער, יש כל כך הרבה שערות בשלבים אחרים שהאבדן לא מורגש. עם זאת, ב- TE מספר רב של שערות עוברות יחסית מהר מהמחזורים הגדלים למחזור הסיום ונשפכות הרבה יותר מהר מהרגיל. זה יכול לגרום לכמויות גדולות של שיער שאבדו בפרק זמן קצר, לפעמים אפילו בגושים. המצגת כוללת היא דילול כללי של צפיפות השיער לאורך הקרקפת, ולא אזורים קירחים בפועל כמו באלופיות אחרות. איש אינו בטוח בדיוק מדוע זה קורה, אך נראה שזה קשור לאירועי לחץ עיקריים. למרות שזה יכול לקחת חודשים רבים ואפילו שנים,

מחלה מטבולית: לעיתים מצבים רפואיים מסוימים יכולים לגרום לנשירת שיער. אלה כוללים מחלות בלוטת התריס, אנמיה, מחסור בוויטמין, כמו ויטמין D, בין היתר. במקום אובדן

מוחלט, לרוב אלה גורמים לדילול שיער וירידה בצפיפות ללא הצטלקות. טיפול במצב או בתיקון החסר אמור להביא לשיפור באלופציה במקרים אלה.

הדבקת וואקום בטכנולוגית T3 פטנט רשום היזהרו מחיקוים

הדבקת וואקום בטכנולוגית T3 פטנט רשום היזהרו מחיקוים צפו בסרטון

טיפול באלופציה

טיפול ושיפור נשירת שיער יכול להיות אחד האתגרים הקשים ביותר ברפואת העור.

מלבד השתלות, אין דרך לשפר אף אחת מהאלופיות הצטלקות. התייחסות לאלו כרוכה בדרך כלל בשליטה בסיבה הבסיסית כדי להגביל את מידת אובדן השיער ככל האפשר. עם זאת, כאמור, ניתן לטפל בתיאוריות ללא צלקות באופן תיאורטי, אם כי כמות השיפור עשויה להיות משתנה. סוגי ושיטות הטיפול הם מגוונים ותלויים בסיבה הבסיסית. זו הסיבה שחשוב להיבדק על ידי רופא עור, רופא אשר מיומן במיוחד בהתמודדות עם נשירת שיער.